Uzun ince bir yolda…Canikli’ nin yürüyüsü!

 

Uzun ince bir yolda…Canikli’ nin yürüyüsü!

Türkiye kritik bir süreçten geçerken, hükümetin bu süreci basarili sekilde atlatabilmesi için büyük mücadele içine giren önemli aktörler var…

Bu aktörlerden biri de Basbakan Yardimcisi Nurettin Canikli…

Cumhurbaskani Recep Tayip Erdogan’in 2023 Türkiye’si için belirledigi yol haritasinin ve hükümet basarisinin görünmeyen en önemli kahramanlarindan biri o…

Yükü çok agir…

TBMM ile iliskiler…

KHK’ler hazirlanmasi…

Reformlarin ve yatirimlarin koordinasyon ve izlenmesi…

Yatirim ortaminin iyilestirilmesi gibi…

Önemli bir sorumlulugu üstlenmek…

Sermaye Piyasasi Kurulu Baskanligi (SPK),

Bankacilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Tasarruf Mevduati Sigorta Fonu (TMSF) gibi…

Ülkenin can damari  riskli tüm kuruluslarinin  bütün sorumlulugunu üstlenmek, her baba yigidin harci degildi…

Bütün bunlarin yaninda Karadeniz milletvekili olarak yöre halkinin beklentilerine karsi sorumlulugu…

Çünkü yöre halkinin en önemli geçim kaynagi findigin ve üreticisinin korunup kollanmasinin yükü de omuzlarinda..

Iste tüm bunlarin altindan alninin aki ile kalkmak Ziya Pasa’nin “Ayinesi istir kisinin lafa bakilmaz” sözünün karsiligindan baska bir sey olabilir mi?

Basbakan Yardimcisi, Giresun milletvekili Nurettin Canikli siyaset tarzi ile çok farkli bir isim…

Çaliskan, mütevazi, sakin ve  kendinden emin ciddi bir devlet adami.

Hem iyi bir ekonomist..

Hem iyi bir maliyeci..

Hem iyi bir siyaset bilimci…

Hem de iyi bir sosyolog…

O nedenle de 2002 yilindan bu yana Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan’in beyin takiminin hiçbir kirilma yasamadan dimdik yer almasini bilen en önemli oyuncularindan biri konumunda…

15 yildir hizmet noktasinda  ‘Uzun ince  bir yolda yürüyen mütevazi bir adam” olarak yaptigi islerde arkasinda  ‘ACABA’ birakmamak kolay degil..

Canikli geride biraktigimiz hafta Ordu, Giresun ve Trabzon’da hemsehrIleri ile bulustu…

Trabzon programini takip etme firsati buldum…

TTSO’da is adamlari ile bir araya geldi.

Ardindan KTÜ Ögrenci Konseyi’nin ekonomi zirvesine katilarak önemli açiklamalar yapti. Daha sonra partililerle bir araya gelerek  referandum ile ilgili görüslerini açikladi..

Sunu öncelikle söylemek gerekir ki olusturdugu ekibi ile  hem yerel hem de genel gündemi  çok iyi takip ettigini bütün programlarinda gördük..

Yerel gündem ile ilgili olarak  tabi ki hakli olarak yaklasan sezona dogru findik üreticisinin gözü ondaydi…

Çünkü findik artik uluslararasi bir ürün…

Üzerinde son yilarda spekülasyon yapilan ülke ekonomisine önem bir döviz girdisi saglayan bir ürün.

Canikli neler söyleyecekti…

***

FINDIKTA KIMSE OYUN OYNAMASIN…

Kafalardaki soru isaretlerine karsi üreticinin gönlünü ferahlatti.

Dedi ki; “Magduriyet yaratabilecek düsük bir fiyatin olusmasina müsaade etmeyecegiz.”

Çünkü oyunu çok iyi gördügünü açiklamalari ile gösteriyordu;

“Bir önceki sezondan hemen önce de yine findik fiyati üzerinden bir takim oyunlar, spekülasyonlar yapildigina sahit olduk ve gerekli müdahaleyi yaptik. Sezon üreticimizi de memnun edecek sekilde bir fiyatla sonuçlandi. Yine son günlerde findigin fiyatinda asagiya dogru bir gidis var. Bunun nereden kaynaklandigini arastiriyoruz..”

Peki ne planlaniyor;

 “Eger normal piyasa sartlari ve arz talep dengesi disinda disaridan müdahalelerle piyasa sartlari bozularak findigin fiyati bu noktaya geliyorsa, elbette buna yönelik kararli adimlar atacagiz. Üreticimizi magdur edecek bir fiyat ortaya çikarsa geçmis dönemlerde oldugu gibi gerekli müdahaleyi yapacagiz. Sartlar olusursa müdahale alimi da dahil olmak üzere her türlü müdahaleyi yapacagiz. Temel kriterimiz findik üreticimizin magdur edilmemesi esasi üzerine kurulu.”

Canikli’nin üreticiyi rahatlatan nokta sözü hiç kuskusuz “Gerekirse alim dahi biz yapariz…”

Bu açiklama findik üzerinde oyun oynayanlarin gardini düsürecektir…

Yani saha bos degil!..

Devlet hazir kita bekliyor!..

Basbakan Yardimcisi Canikli findik üreticisinin hakkini, hukukunu koruma konusunda en az üretici kadar hassas bir noktada..

Canikli sadece söz söylemediklerini, icraat yaptiklarini da 15 yillik findik politikasini örnek göstererek rakamlarla anlatti.

 “15 yillik dönemde hiçbir üreticimiz magdur edilmedi. Bakin 2002 yilinda findigin fiyati 90 centti. Bugün 3 dolar civarinda. Ve o zaman bütün üretici örgütlerinin bizden talebi findik fiyatini 1.2 dolara getirin ve orada sabitleyin seklindeydi. Nereden nereye geldik. Bugün üreticimizi rahatsiz eden fiyat seviyesi 3 dolar civarinda. Üreticimizle oturup konusacagiz.. Ve sezona girerken insallah magduriyet olusturacak düsük bir fiyatin olusmasina müsaade etmeyecegiz.”

Üreticiye sahip çikma noktasinda ok önemli açiklamalar..

Basbakan Yardimcisi Canikli’ye açiklamalarini takip eden yanimizdaki bir üreticinin  ‘Iyi ki varsin bakanim.Sag olun’  seklindeki sözleri her seyi anlatti aslinda..

Su bir gerçek ki findigin anavatani olan Giresun’un Milletvekili olarak da Basbakan Yardimcisi Canikli bir findik üreticisi vatandas gibi duyarli…Neyin ne oldugunu çok iyi bilmesi üretici adina için büyük bir sans, oyun oynayanlar için bir kabus…

Çünkü üretici ile ayni dili konusan bir  adam  Nurettin Canikli…

***

Yazimin basinda belirttigim gibi Basbakan Yardimcisi Nurettin Canikli  görev ve sorumluluk olarak Cumhurbaskani Erdogan ve Basbakan Yildirim’in  kilit adamlarindan biri…

Böylesine zor bir süreçte son derece stratejik  kurumlarin saglikli ve basarili sekilde yürütülmesinin sorumlulugunu üzerine almasi hiç bir tartismaya mahal vermeden arkasinda olumsuz iz birakmadan yolunda yürümesi  çok önemli…

Kuskusuz hem referandum hemde Avrupa ile yasanan kriz noktasinda da görüsleri önemli.

Referandum için ne düsünüyor? Yeni sistem ve tek adam elestirileri karsisindaki düsünceleri neler?

Kiliçdaroglu’nun yalan söylediginin altini çizip çarpici sözler kullanirken ‘SER ODAKLARI’ tabirini kullaniyor.

Dinleyelim:

DIZILMISLER HAYIR SIRASINA…

“Muhalefetin, hayir cephesinin söyledigi her sey yalan. Yalani öyle etkili bir sekilde söylüyorlar ki… Insanin bir sekilde kiyisindan, kösesinden yalan söyledigi belli olur, kizarir, bozarir, bir seyler olur. Bunlar hiç renk vermiyor. Kiliçdaroglu ve ekibi, ekibi de biliyorsunuz ne kadar ser odagi varsa hepsi yaninda PKK’sindan, HDP’sinden, DEAS’a kadar ‘hayir’ kampanyasi yürütüyor. FETÖ bir taraftan, Hollanda, Almanya, hepsi beraber dizilmisler siraya”

CHP  OLAMAZ MHP OLABILIR…

Yeni sistem noktasinda ise çarpici bir CHP ve MHP analizi de yapiyor:

“Cumhurbaskanligi Hükümet Sistemi’nde Kiliçdaroglu ve ona benzer, milletin degerleriyle alay eden, onlara önem vermeyen hiçbir siyasi partinin, hiçbir mensubu kesinlikle Cumhurbaskani olamaz.. O sistemde Kiliçdaroglu gibiler hiçbir zaman cumhurbaskani olamaz ama mesela MHP Genel Baskani bu sistemde cumhurbaskani olabilir. Çünkü milliyetçi muhafazakar bir taban üzerine kurulu bir siyasi söylemi ve uygulamasi var yani, bu milletin çogunluguna hitap edebilir.”

Peki son günlerin en büyük krizi haline gelen Avrupa’daki Türkiye karsitligi neden?

Canikli, Avrupa’nin son tavir ve yaklasimlariyla kendi ipini çektigini ve böylece çöküsün basladigina dikkati çekerken yine önemli tahliller yapiyor;

“Avrupa’yi Avrupa yapan degerlerin hepsi ayaklar atina alinmistir, Avrupa tarafindan katledilmistir. Hollanda’da yasadigimiz hadise budur, tam bir eskiyaliktir ve artik orada orman, dag kanunlari geçerlidir. Hukukmus, insan haklariymis geçiniz… Bundan sonra biz Avrupa’nin çöküsünü izleyecegiz. Avrupa agir hasta bir adamdir. Türkiye degil, Türkiye daha yeni ayaga kalkti, kafasini kaldirdi, bütün hasmetiyle etrafina bakiyor, tipki devraldigimiz mirasin sahipleri gibi. Daha da güçlenerek insallah çikacak.”

Iste Basbakan Yardimcisi Canikli’nin Karadeniz turunda öne çikan söylemleri bunlar…

Hiç tartismasiz her biri çok önemli…

Su bir gerçek ki Basbakan Yardimcisi Nurettin  Canikli hükümetin ’Akil’ bir adami da..

Çalismalarinin reklaminin yapilmasini benimsemeyen , fazla öne çikmayi, övülmeyi hiç sevmeyen (inanin bu yazidan da rahatsiz olacaktir), sadece isini yapmakla mükellef mütevazi  kalmayi ilke edinen bir devlet adami kisiligi ile takdir topluyor..

Dedik ya..

“Is bilenin kiliç kusananin..”

Canikli isini çok iyi biliyor..

Görülen o ki 15 yildir ortaya koydugu  sözde degil özde durus ve birikimleri ile Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan’in 2023 Türkiye’sinin kilit isimleri arasinda  Nurettin Canikli yer alacaktir..

Hem liderine, hem milletine hem de devletine “TAM SADAKAT, TAM VEFA” gösteren örnek bir devlet adami olarak milletin huzurunda..

Mevlana’nin güzel bir sözü var

Diyor ki;

“Mum olmak kolay degildir.

Isik saçmak için önce yanmak gerek.”

Iste Nurettin Canikli ve onun gibiler  duruslari  ile bu  büyük devletin “ISIK SAÇAN” adamlaridir..

Allah yollarini açik etsin…

 

GÜNÜN SÖZÜ…

Bugünkü kavga Haç ile Hilal’in kavgasidir…

Açin gözünüzü!..

Ne diyor Mehmet Akif;

Vurulup tertemiz alnindan, uzanmis yatiyor,

Bir hilal ugruna, ya Rab, ne günesler batiyor..

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir