Uyutulan dev uyandi!

 

Uyutulan dev uyandi!

Av. Seref Malkoç…

Trabzon siyasetinin Türk siyasetine sundugu önemli isimlerin basinda geliyor.

Cesur  bir dava adami…

Dogru bildigini söylemekten çekinmeyen tipik bir Karadenizli..

Zor günlerin adami oldu hep…

Makam mevkiye bakmadan dogru bildigi yoldan yürüdü…

‘Milli Görüs” denince akla gelen ilk isim olan unutulmaz lider Necmettin Erbakan Hoca’nin  en önemli yol arkadaslarindan biri olarak  Türk siyasetinde yerini alirken  bu gelenegi dünden bugüne her zaman genlerinde yasayarak siyasi mücadelesini sürdürdü..

Otuz yili askin aktif siyaset tecrübesine sahip olmak kolay degil…

Bugün Erdogan’in yol arkadaslarindan biri olan Basbakan Yardimcisi Numan Kurtulmus ile “HAS Parti’de” kader birligi yapti. Kendisi gibi yine bu gelenegin yetistirdigi, Türk siyasetinin son 15 yilina damgasini vuran Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan’in uzun soluklu mücadelesinin son kirilma noktasinda onu yalniz birakmamak için Kurtulmus ile birlikte AK Parti’ye katilarak partinin  beyin takiminin içerisinde yer aldi…

Cumhurbaskani Erdogan  Külliye’deki ekibinde ona  “Basdanismanlik” görevi verdi. Erdogan’in yol haritasini çok iyi bildigi için elini çabuk tutarak “Ben buraya oturmaya gelmedim” diyerek harekete geçti…

Harekete geçtigi konu  ise üzerinde çalistigi o günlerde  kamuoyunda yavas yavas  seslendirilen ama sahaya bir türlü indirilemeyen bugünkü adi ile Cumhurbaskanligi hükümet sistemi yani baskanlik sistemiydi..

Çünkü neyin ne oldugunu bilen Türkiye’deki mevcut anayasanin ve parlamenter sistemin basindan geçen birçok krizi yasamis bir isim

“Baskanlik sistemi’ için Türkiye’ yi dolasarak konferanslara katilmaya basladi…

Yani daha ortada referandum yokken, konu TBMM’ nin gündemine gelmemisken o sahaya indi…

“Erken kalkan çabuk yol alir” misali…

’40 Soruda Yeni Anayasa ve Baskanlik Sistemi’ adli eseriyle merak edilenleri millet ile paylasan  ilk isim oldu…

Tüm topluma hitap eden 113 sayfalik bu eserle herkesin anlayabilecegi bir dilde, yeni anayasa ve baskanlik sistemi ile ilgili en önemli 40 soruyu seçerek cevaplandirdi..

Yani  gelecegi hesap ederek Cumhurbaskani Erdogan’in rotasini en iyi bilen isimlerden biri oldu…

Hal böyle olunca çita yükseldi…

Cumhurbaskani Erdogan ona yeni bir yol çizerek son derece önemli bir görev için ‘Hadi Seref’ dedi..

O görev “Ombudsmanlik”

Yani Kamu Basdenetçiligi…

Cumhurbaskani onu  aday göstertti..

TBMM Genel Kurulu’nda Kamu Basdenetçiligi seçimini rekor oyla  kazandi…

334 oyun 300’ünü almayi basardi…

Simdi ombudsman olarak  gece gündüz demeden çalisiyor.Öyle bir görev ki Cumhurbaskanligini bile denetleyecek bir sorumluluk..

Su bir gerçek ki siyasi tecrübesinin yaninda çok önemli bir hukuk adami da olarak Seref Malkoç  yeni sisteme geçis sürecinde  Cumhurbaskani Erdogan’in  yüküne omuz verecek  ‘KILIT’ isimlerden biri olacak.

Peki neler düsünüyor? 

Bir hemsehrisi olarak ta uzun yillardir  tanidigimiz bildigimiz  ve yakindan takip etme firsati buldugumuz Malkoç’ u Kamu Denetçiligi Kurumundaki makaminda ziyaret ettik.

Sohbet ettik..

Iste bugün Türkiye’nin  Ombudsman’inin (Kamu Basdenetçisi) görüslerini sizlerle paylasmak istiyorum…

Iste açiklamalari ile Ombudsman Av.Seref  Malkoç..

VATANDASIN HAKKINI ARAYAN KURUM

“Kamu Denetçiligi Kurumu devletle vatandas arasinda köprü görevi üstlenen, vatandasin hakkini arayan bir kurumdur. Kuruma dilekçe, elektronik posta ve mektup gibi yollarla basvuruda bulunabilir. Kuvvetler ayriliginin yasama, yürütme ve yarginin kesistigi noktadadir. Yasama organi bizi seçiyor, yürütmeyi denetliyoruz, mahkeme degiliz ama karar veriyoruz.” 

KIYAMETE KADAR BU COGRAFYADA OLACAGIZ

“Uluslararasi arenada sicak gelismeler yeni ve bölgesel ittifaklar kuruluyor. Son 200 yildan beri Türkiye uykuya yatmis, afyonlanmis, bayiltilmis, kendi varligini olusturan dayanaklarini inkar eden bir ülkeydi ama yavas yavas kendine geliyor. Insan ameliyat olduktan sonra kendine gelmeye baslarken gözlerini ovusturur, olaylari hatirlayamaz. Türkiye tam o dönemi yasiyor. Insallah bu ara dönemi hizli geçecegiz. Anadolu cografyasi çok hareketli bir cografyadir. Biz bu cografyayi kiliçla elde etmemisiz. Mevlana, Yunus Emre ile Haci Bayram-i Veli ile sevgi ve muhabbetle yogurmusuz. Onun için insallah kiyamete kadar bu cografyada var olacagiz.”

ARTIK ESKI TÜRKIYE YOK

“Son 10 yilda uluslarasi arenada Türkiye’ye yüklenildi. ABD, Almanya, Hindistan, Çin ne demis bunlar önemli degil. Bu millet ve lideri ne diyor, önemli olan bu. PKK’ya bu kadar aleni destek veriyorlar. PYD’ye agir silah veriyor. Burada katilleri, Cumhurbaskanimizi öldürmeye kalkanlari, Meclisimizi bombalayanlari, bu milleti mahvetmeye çalisanlara kucak açiyorlar. Niye? Zorlari, dertleri ne bunlarin? Sikinti su, önceden Washington’da, Brüksel’de, Moskova’da, Tel Aviv’de projeler hazirlanir, Türkiye’de bu projenin bir parçasi olarak uyardi. Problem yok. Projede verilen görevi yerine getirirdi. Simdi devir degisti. Çikti bir lider, ‘Bir dakika’ dedi. ‘Projeniz varsa bakacagiz, milletimize, bölgeye uyar mi?’ Uymazsa ‘Durun orada’ dedi. Orada da durmadi, daha da ileri gitti. Kendisi projesini icraya basladi. Problem bu ama buna devam edecegiz.”

 GÜÇLENEN TÜRKIYE BATI NIN ISINE GELMIYOR..

“Baskanlik sistemi denince akla hemen Amerika, Meksika ve Arjantin modellerinin gelmesi yanlis. Amerika kitasi bulunali ya da Amerika Devleti kurulali ne kadar oldu da aklimiza o model gelsin. En fazla 200 yillik devletlerdir bunlar. Ancak bizim bu cografyada kurdugumuz önemli devletlerden biri olan Osmanli Devleti’nin sadece çözülmesi 300 yil sürmüstür. Biz yeni anayasa için, yerli ve milli olacak derken bu cografyadaki Selçuklu ve Osmanli tecrübelerinden istifade ettik. Devletin isleyisinde, insanin hayatinda çok önemli bir söz vardir Seyh Edebali’ye ait: ‘Insani yasat ki devlet yasasin’ iste bizim anayasa anlayisimiz bu.  Insan odakli. Yüksek yargiyi ve yargi organlarini milli iradeyle irtibatli hale getirecegiz. Yeni sistemin adi da Türkiye modeli Cumhurbaskanligi hükümet sistemi. 1982 Anayasasi dogarken mesruiyet yönünden sakat dogmus, hak ve özgürlükler yönünden de malul bir anayasa olmustur. Türkiye’nin omuzlarinda yük olan, ayaginda ayak bagi olan, gözünde bag olan Türkiye’nin daha gelismesini, ilerlemesini engelleyen bu anayasadan kurtulmak istiyoruz. ”

MESELE RECEP TAYYIP  ERDOGAN MESELESI DEGIL…

“Türkiye’de bazi insanlar kasitli ve bilerek isi kisisellestirerek Sayin Cumhurbaskanimizi hedefe koyuyorlar. Halbuki anayasa konusu, hükümet sistemi konusu, sahislarla ilgili bir konu degildir. Türkiye’nin gelecegi ile ilgili bir konudur. Genç yavrularimizin, çocuklarimizin gelecegi ile ilgili bir konudur. Mesele Recep Tayyip Erdogan meselesi degil daha güçlü bir Türkiye meselesidir. ABD’nin bugün PKK tavri, Almanya’nin tavri nedendir. Güçlü bir Türkiye istemiyorlar. MHP Genel Baskani Sayin Bahçeli’nin tavrini neden kimse okumak istemiyor. Bahçeli neyin ne oldugunu çok iyi görüyor”

REJIM DEGIL SISTEM SORUNU VAR…

“Cumhurbaskanligi sisteminde halk sandiga gider, tipki 2014’teki Cumhurbaskanligi seçiminde oldugu gibi oyunu kullanir ve aksamina baskan belli olur. Parlamenter sistemde oyumuzu sandiga atiyoruz. Sandiktan bir sandik daha çikiyor. Burada öyle degil. Oyunu sandiga attiginda sandiktan baskan çikar. Yani halk baskanini dogrudan seçer. Bu siteminin en önemli özelliklerinden birisi de siyasi iktidardir. Gider sandiga oyunuzu atarsiniz ilk turda baskan seçilemediyse hiç önemli degil. Ikinci tur yapilir ve yüzde 50 oyu alan baskan olur. Türkiye’nin siyasi istikrar problemi olmaz. Bir diger önemli özellik ise bu sistemde çift baslilik olmaz. Su anda Cumhurbaskani ve Basbakan ayni siyasi gelenekten oldugu için sikinti yok. Fakat bu her zaman böyle devam etmeyebilir.”

ÇIFT BASLILIK ORTADAN KALKAR…

“Cumhuriyet kurulali 93 yil olmus. 93 yillik Cumhuriyet tarihimizin 65. hükümeti su an is basindadir. AK Parti’nin iktidarlarini çikarirsak, ortalama olarak her hükümet bir yil ömre sahip olmus. Böyle bir ülkede siyasi istikrar ve kalkinma olmaz. Yeni sistemde seçmen sandiga gidip bes yil görev yapacak baskani ve hükümetini seçer. Istikrar ancak bu sekilde saglanabilir. Çift baslilik ortadan ancak bu sekilde kaldirilabilir. Çift baslilik nedir.  Ecevit’le Ahmet Necdet Sezer’in birbirine anayasa firlatmasi ve bunun sonucunda Türkiye’nin milyarlarca dolar zarara ugramasidir. Çift baslilik, 12 Eylül darbesine giden süreçtir. Çift baslilik, rahmetli Erbakan’in basbakanligi döneminde MGK’nin paralel hükümet yetkileri donatilmasi ve cumhurbaskaninin seçilmis basbakanla degil de o paralel hükümetle çalismasidir. Çift baslilik, cuntacilarin heveslerini kabartan yetki parçalanmasidir.”

ÜNITER YAPIYI ESAS ALIYORUZ…

“Yeni sistem ile federasyon olacak seklindeki sözler  uydurma iddialardir. Türkiye için bizim savundugumuz baskanlik sistemi, federasyonu degil, üniter yapiyi esas almaktadir. Devlet yapisi olarak üniter yapiyi; hükümet rejimi olarak cumhurbaskanligi sistemini istedigimiz ortadadir. Bunu da, siyasi istikrar ve kesintisiz kalkinma için gerekli görüyoruz. 7 Haziran ve 1 Kasim arasinda Türkiye’de yasananlari göz önüne getirelim. PKK’nin ayaklanmasi, Rusya’nin Suriye’de çatismaya taraf olmasi, o siyasi kaos ortami ile baglantilandirilabilir.”

HITLER BASKANLIK SISTEMI ILE GELMEDI!.. 

“Yeni sisteminin diktatörlüge yol açacagi iddialari da komik. Diktatörlük için baskanlik sistemine gerek yok. En çarpici örneklerden birisi, Hitler Almanyasi. Hitler, baskanlik sistemiyle degil, parlamenter sistemle is basina geldi ve Nazi diktatörlügünü kurdu. Bizim önerdigimiz baskanlik sistemi, bu topraklarin medeniyet ve siyaset birikiminden bagimsiz anlasilamaz. Dünya tarihinin en uzun süre hüküm süren hanedani olan Osmanlilarin kurulus mayasinda Seyh Edebali’nin ‘Insani yasat ki, devlet yasasin’ düsturu vardir.14 yildir görüldü ki bu büyük millet için büyük bir sans olan ‘Milletin adami’ denen Cumhurbaskanimiz Recep Tayyip Erdogan bu düsturu bugüne kadar en iyi sekilde yerine getirdi.”

BIZLER FANI, MILLET BAKI…

“Muhalefetin Baskanlik sisteminin Erdogan’a özel olacagini iddia etmesine gelince. Sayin Cumhurbaskanimiz defaatle ifade etti ve ‘Bizler faniyiz. bâki olan milletimizdir’ dedi. Varliklarini Sayin Cumhurbaskanimiza karsitlik üzerine kuranlarin iddiasidir ve hakikatle bagdasir tarafi yoktur. Ki Baskanlik sistemini rahmetli Erbakan, rahmetli Türkes, rahmetli Özal, rahmetli Demirel de istiyordu. O nedenle diyecegim su ki uyuyan dev son 14 yilda Cumhurbaskanimiz Recep Tayyip Erdogan’in liderliginde uyanmistir. ‘Aman uyanmasin’ diye uyusturmaya çalisanlara karsi  bir kutsal mücadele vardir.15 Temmuz aksami yasananlarda budur”

SISTEMI NEDEN DEGISTIRIYORUZ…

“Biz bugüne kadar kendi yapamadiklarimiz için degil, ülkemize yaptirilamayanlar için yönetim sistemini degistmek gerek dedik hep. . Siyaseti, milletin taleplerinin, beklentilerinin, ihtiyaçlarinin karsilandigi bir mecra olmaktan çikartanlarin önünü kesmek için yönetim sistemini degistiriyoruz. Meclis’i hükümet icraatlarini tikama vasitasi haline getirmek isteyenlere meydani birakmamak için yönetim sistemini degistiriyoruz.”

Iste Türkiye’nin yeni dönemde en kilit isimlerinden biri olacak olan 30 yildir Türk siyasetinde yerini almis olmanin deneyimine sahip olan  Ombudsman (Kamu Bas denetçisi) Seref Malkoç’un görüsleriiste böyle…

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir