Ümmetin askeri Türk milleti

 

Ümmetin askeri Türk milleti

Islam Cografyasinin basindaki en büyük bela hep mezhep savaslari olmustur. Emperyalizmin Islam ülkeleri üzerindeki emellerini gerçeklestirmek içinde çesitli örgütleri bu noktada kullanmaya devam etmistir ve etmektedir..

Iste Türkiye Cumhuriyetinin, Türk milletinin Islam dünyasi için ne kadar önemli oldugu da bu noktada çok önemli olmustur.

Yol göstericidir..

Uyandiricidir..

Bütün Islam dünyasina da örnektir..

Dünyaca ünlü sosyolog Prof. Dr. Ali Mazrui,  Müslüman ülkelerin kendine has sorunlari oldugunu Türkiye’nin Islam dünyasinda daha büyük bir rol üstlenmesi gerektigini  belirtirken  ”Onlarda liderlik görmek zor. Elimizde sadece Türkiye kaldi” seklindeki sözleri çok anlamliydi.

Bakildigi zaman Türkiye’ nin komsularinin çogunlugu bunlarin çogunlugunu Araplar olusturur geçmiste bir zamanlar Osmanli Imparatorlugu’nun parçasiydilar zaten..

O nedenle mezhep savaslari ile kendi kendini yiyip bitiren Islam dünyasinda  Türkiye Cumhuriyeti ile örnek ve kilit ülkedir..

Cumhurbaskani Erdogan bu gerçek isiginda hareket etmektedir.

Erdogan 13. Islam Zirvesi’ nde yaptigi konusmada söyle demisti;

“Dünyanin dört bir yanindan magdurlarin, mazlumlarin çigliklari yükseliyor. Maktullerin yürek parçalayan görüntüleri geliyor. Maalesef bu çigliklarin ve görüntülerin kahir ekseriyeti Müslümanlara aittir. Müslümanlar olarak üstesinden gelmemiz gereken sorunlarin basinda mezhepçilik fitnesi geliyor, irkçilik fitnesi geliyor. Her zaman ifade ettigim gibi benim dinim Sünnilik de degildir, Siilik de degildir. Benim dinim Islam’dir. Ben tipki 1 milyar 700 milyon kardesim gibi sadece ve sadece bir Müslüman’im. Diger tüm farkliliklar bu inancimin, bu sifatimin gerisindedir. Bakin Müslüman Müslüman’in kardesidir. Bir Müslüman’a kardesinin kani da mali da helal olmaz.” 

Bu çok sey anlatan çok önemli bir uyariydi..

Iste bugün Haçli zihniyetinin çigirtkanligi ile Ortadogu’da yasanan savaslarin, Müslüman’in Müslüman’a savas açmasinin, birbirini yok etmeye çalismasinin nedeni mezhepçilik fitnesinden baska bir sey degildir…

Türkiye’ nin bugün ortaya koydugu tavir da bunun önüne geçmeye çalismak, Haçli zihniyetinin Ortadogu üzerindeki emellerine ulasmasina engel olma arzusudur…

Iste bu nedenledir ki degisen dünya düzeninde ümmetin askerinin Türk milleti olmasi emperyrlizmin önündeki en büyük engeldir..

O nedenle  Türk milleti’de hedeftir.

Çünkü Türk milletinin çöküsü demenin ümmeti bitirmek  oldugunu bilerek çalisma yapiliyor.

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan neden hedeftir.Önlerindeki en büyük engel olmasi milletin, ümmetin ve dünyada mazlumlarin gür sesi olmasidir. Bakin bunu yurt disina gittiginiz zaman karsinizda buldugunuz her Müslüman’in duygularinda apaçik sekilde görürsünüz.

Ingiltere’den gelen bir dostum sunu söylemisti..

“Londra’da bindigim taksinin soförleri genelde Arap olurdu. Hepsi bana Recep Tayyip Erdogan’i sorup övgü ile bahsederdi. Hatta kendisine dua ettiklerini söyleyenlere de sahit olduk defalarca.”

Yani Ortadogu’da yasanan mezhep savaslari  emperyalistlerin büyük bir oyunu olarak karsimiza çikmaktadir. Mezhepleri farkli olan Müslümanlarin birbiri ile konusmayip, birbirini kafir ilan etme noktasina gelmeleri ve savasmalari büyük oyunun en önemli kilometre tasidir.

Mezhepçilik ümmete yapilan en büyük ihanettir.

Hangi mezhepten olursaniz olun tek din Islam degil mi?

Ne yazik ki tarihsel oyun bu…

Ama baktigimiz zaman Türk devletleri buna hiç müsaade etmemisler tarih boyu. Türkiye’de su an mezhebi farkli diye kimse bir Müslüman’i ayirt etmez. Bu bizim geleneklerimizden gelir.

O nedenle Haçli zihniyetinin mezhepler vasitasi ile ümmet içinde çikardiklari fitneye yine engel olacak, bunu ortadan kaldiracak tek güç Türk milletidir.

Çünkü Türk milletinin ümmetin askeri oldugu gurur duyulacak bir büyük gerçektir.

Dünyada Müslümanligi en iyi, en güzel sekilde yasayan, asla mezhepçilik  yapilmayan, mazlumlarin gür sesi olmaya devam eden , güçlü ordusu ile meydan okuyan insanlarin bulundugu tek adres Türkiye’ dir.

Bakin Balkan Savaslari sirasinda Mehmet Akif’in ‘millet=ümmet’ formülü ön plana çikmistir. Birinci Balkan Savasi’ nda karsimiza çikan güçler, bir Hristiyan milletler koalisyonuydu: Bulgarlar, Yunanlilar, Sirplar… Ortak hedefleri de Müslümanlardi..

Akif’in hem Türklere, hem Araplara yönelik ‘Siz birbirinizin ayrilmaz parçasisiniz’ anlamindaki misralari da yetmedi.

Demisti ki:
“Türk Arap siz yasamaz, kim ki yasar der, delidir. 

Arap’ in Türk ise hem sag gözü, hem sag elidir.” 

Fakat birinci Dünya Savasi’ nda Serif Hüseyin’in basini çektigi Araplarin, Ingilizlerle anlasmasi Akif’e göre ‘sag gözleri, sag elleri’ olan Türklerin Arap yarimadasindan çikarilmasina katkida bulunmayi  tercih etmeleri yikimlarinin sömürülenler olmasinin ana nedeni olmustu.
Mehmet Akif’in siirlerindeki ‘millet=ümmet’ formülü, Arnavut ve Arap milliyetçiligi karsisinda sarsilmis da olsa, Cumhuriyet döneminin baslangiç yillarinda -çogu halde bir ‘temenni’ olarak kaldi ama- devam etti.

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan’in su ifadeleri  ümmet=millet düsüncesini ortaya koymaktadir.

“Biz 75 milyon kardes olarak el ele verecegiz. Bizde ayrimcilik olmaz. Bizde Türk, Kürt, Arap, Laz, Çerkez, Gürcü, Roman… Böyle ayrilik olmaz. Ben Türk’ü Türk oldugu için sevmiyorum. Arap’i Arap oldugu için sevmiyorum. Kürt’ü Kürt oldugu için sevmiyorum. Yaratilani Yaradan’dan ötürü seviyorum.” 

Cumhurbaskanin ‘millet’ anlayisi, Mehmet Akif’in siirindeki gibi. Yani  ‘Millet’ kavraminin içine sadece ‘Anasir-i Islamiye’ yi sokmasi çok dikkat çekici..

Nedir ‘Anasir-i Islamiye?’

‘Müslüman unsurlar, milletler’

Yani ümmet=millet

Iste o nedenle ümmetin Anasir-i Islamiye’ si (askeri)  hiçbir mezhep ayrimi yapmayan Türk milletidir.

Türkiye,Türk milleti  hep mezhep savaslarina uzak kalmistir..

Çünkü Mustafa Kemal ideali Araplarin ideali degildi..

Bir büyük ulus yaratmakti..

Bu büyük milletin  genlerinde hiç mezhep savasi olmamistir. Olaya hep Anasir-i Islamiye gözü ile bakmistir..

Türk milleti kimligi irkçi degil bütün kimlikleri altinda kucaklayip, Anasir-i Islamiye gözü ile bakarak hep  örnek olmustur..

Dünyada  Ay yildizli bayragi ile birlikte Islam bayragini Anasar-i Islamiye gözü ile bagimsiz bir sekilde hep gönderde tutan bir millet varsa o millet Osmanlinin küllerinden  Mustafa Kemal ile yeniden dogan Türk milletidir..

Mustafa Kemal TBMM’de 1 Mayis 1920’de çikan bir tartismada bakin neler söylemistir;

“Efendiler, Burada maksud olan ve Meclis-i âlinizi teskil eden zevat yalniz Türk degildir, yalniz Çerkez degildir, yalniz Kürt degildir, yalniz Laz degildir. Fakat hepsinden mürekkep Anasir-i Islâmiye’dir, samimi bir mecmuadir.  Bunun böyle oldugunu hepimiz biliriz. Hep kabul ettigimiz esaslardan birisi ve belki birincisi olan hudut meselesi tayin ve tespit edilirken, hudud-u millîmiz Iskenderun’un Cenubundan geçer. Sarka dogru uzanarak Musul’u, Süleymaniye’yi, Kerkük’ü ihtiva eder. Iste hudud-u millîmiz budur dedik! Hâlbuki Kerkük simalinde Türk oldugu gibi Kürt de vardir. Biz onlari tefrik etmedik.. Bu mecmuayi teskil eden her bir “unsur-i Islâm” bizim kardesimiz ve menafii tamamiyla müsterek olan vatandasimizdir. Ve yine kabul ettigimiz esasatin ilk satirlarinda bu muhtelif Anasir-i Islâmiye ki: vatandastirlar, yekdigerine karsi hürmet-i mütekabile ile riayetkârdirlar ve yekdigerinin her türlü hukukuna; irkî, ictimaî, cografî hukukuna daima riayetkâr oldugunu tekrar te’yid ettik ve cümlemiz bugün samimiyetle kabul ettik. Binaenaleyh menafiimiz müsterektir. Tahsiline azmettigimiz vahdet, yalniz Türk degil, yalniz Çerkez degil hepsinden memzuc bir unsur-i Islâm’dir. Bunun böyle telâkkisini ve sui-tefehhümata meydan verilmemesini rica ediyorum.”

Iste bu konusmanin ardindan Reis, “Bu mesele hakkinda müzakere kapanmistir”  diyerek tartismaya son noktayi koyarken ‘Büyük Türk milleti’ vurgusunu da yapmisti.

Evet sevgili okurlar..

Iste bugün Ortadogu’ da dis fitnelerle çesitli örgütler üzerinden çikarilan mezhep savaslari içinden Türkiye yara almadan çikiyor bütün dünyaya hem müslüman hem laik olarak  damgasini vuruyorsa bunun nedeni Türk milleti oldugu gerçegidir..

Öyle bir millet ki bu millet;

Vatani, milleti, bayragi ve din kardesi için savasip sehitlik mertebesine ulastiginda, Peygamberimize komsu olduguna inanan bir millettir.

Dünyada bir baska millet yeryüzünde yoktur.

Türkiye sehitler ülkesidir…

Ne diyor Mehmet Akif sehitler siirinde;

“Ey sehit oglu sehit, isteme benden makber, 
Sana agusunu açmis duruyor Peygamber.

O nedenle Türk milleti ümmetinde askeridir…

Ümmet=Türk milletidir..

Anasir-i  Islamiye’dir..

Malazgirt’en Anadolu’nun kapilarini açmaktir.

Istanbul’u fetih etmek, Trabzon’u almaktir..

Selahaddin Eyyubi’ dir.

Seyh Edebali’ dir..

Alparslan’dir,

Fatih’tir, Kanunidir, Yavuz’dur..

Mustafa Kemal’ dir..

Hepsi demistir lerki.;

“Zordur her seye gögüs germek..

Ama unutma..

Zahmet olmadan rahmet olmaz..”

Söylenecek son sözde sudur..

“Kavm-i etrake necibe-i necip Türk milleti varken Islam sancagi yere düsmeyecektir”

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir