Sultan ve Çar!

Kim ne derse desin Türkiye’nin en önemli partneri Rusya’dir..

Kim ne söylerse söylesin Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan’in en önemli dostu Vladimir Putin’dir..

Çünkü ikisinin de siyasi yaklasimlarina, siyaset tarzlarina, liderlik özelliklerine, dogru bildiklerini söylemekten çekinmeyen yapilarina baktiginiz zaman çok önemli benzerlikleri mevcuttur..

Uçak düsürme krizi nedeniyle iliskilerin kisa süre askiya alindigi dönemi bir kenara birakirsak, Erdogan ile Putin’in birbirine ne kadar yakin dost olduklarini çok iyi görüyoruz..

Cumhuriyet tarihinde Türkiye ve Rusya liderlerinin birbirlerine bu kadar yakin ve sicak oldugu bir dönemi görmek mümkün olmadi.

Artik her olayda birbiri ile irtibat halinde olan iki lider gerçegi var..

Son aylarda iki liderin iki kez bir araya gelmesine, defalarca telefon görüsmeleri yapmasina, iki ülke bakanlarinin sik sik bulusmasina hep sahit olduk ve oluyoruz da..

Iki lider için yapilan yorumlarda ‘Yok birbirinden farklari’ sözlerini duyarken; bu dostlugun, bu samimiyetinin ABD’yi, Ingiltere’yi ve Bati’yi nasil rahatsiz ettigini de hep birlikte görüyoruz.

Öyle ki..

Bakin dünyaca ünlü Ingiliz gazetesi Independent’in Erdogan ile Putin arasindaki dostlugun yeniden zirve yapmasini “Sultan ile Çar’in bulusmasi Bati’yi kaygilandiriyor” diye nitelendirmesi ilginçti.

O nedenle de Türkiye’ye bakislari düsmanca olanlara karsi Türkiye’nin Rusya ile isbirligini gelistirmesi, Bati ve ABD tarafindan köseye sikistirilmak istenen ülkemizin elini güçlendirmistir..

Uluslararasi iliskilerde ebedi dostluklar ne kadar önemliyse ebedi çikarlar da o kadar büyük önem tasir..

Çünkü Rusya’nin Türkiye’ye bakisi hiçbir zaman ne bir ABD ne bir Ingiltere ne de herhangi bir Bati ülkesi gibi asla olmamistir..

Uçak düsürme krizinin ardindan yasanan iliskilerin dondurulmasi döneminin bitmesi, Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan ile Rusya Devlet Baskani Vladimir Putin’in hem kendileri hem de ülkeleri adina ikili iliskilerini baska ülkeleri kiskandiracak sekilde gelistirmesi, Türkiye’nin elini güçlendirmistir.

15 Temmuz darbe girisimine karsi ilk tepkiyi koyan ülkenin Rusya oldugu gerçeginin yaninda Putin’in darbe girisimi nedeniyle birçok uyarici bilgiyi Erdogan’a verdiginin kulislere de yansimasi çok ama çok önemli olmustu!

O nedenle Türkiye’nin komsusu da partneri de ABD degil Rusya’dir..

Tabi ki ülkeler arasindaki dostluklar ebedi çikarlarla iliskilidir ama Türkiye ile Rusya’nin birbirine bakisi hiçbir zaman sasi olmamistir.

Bu cografyada Rusya Türkiye’ye, Türkiye Rusya’ya muhtaçtir..

Yasanan uçak düsürülme krizinin ardindan Rusya açisindan ekonomik olarak zararlarin kapatilmasi, Türk pazarinin açilmasi, gelen mamullerin Rus iç pazarini rahatlatmasi disinda, Türkiye’nin baskalarinin tuzagi sonucu kendilerine düsman edildiginin ögrenilmesi daha güçlü bir bagin kurulmasina katki saglamistir.

Bu bakimdan bundan sonra Rusya, Türkiye’yi sadece güneyde söz sahibi bir imparatorlugun varisi bir dost devlet ve stratejik ortak olmanin ötesinde hemen hemen tüm platformlarda yaninda yer almasini temenni ettigi zararlarin ve çikarlarin ortak oldugu bir ülke olarak görmeye baslamistirda..

**

Rusya, Türkiye için önemli bir enerji ortagidir ve Türkiye için önemi açiktir…

Bakin..

Türkiye, en iyi tedarikçisi konumundaki Rusya’dan yillik 50 milyar metreküp olan dogalgaz ihtiyacinin 28-30 milyar metreküplük bölümünü aliyor.

Türkiye, Ukrayna üzerinden gelen ve Trakya’dan giris yapan Bati Hatti ile Karadeniz’in altindan gelip Samsun’dan karaya çikan Mavi Akim üzerinden Rusya’dan dogalgaz aliyor.

Rusya yapimini planladigi Karadeniz altindan Trakya’ya çikacak olan 63 milyar metreküplük boru hattinda ilk hatta akisin planlamasi  2017 sonunda gerçeklesecek..

Yapimi halen devam eden ve Türkiye ile Azerbaycan’in planladigi 16 milyar metreküplük TANAP hatti 2018 yili haziran ayinda devreye girecek.

Rusya 20 milyar dolarlik yatirimla Türkiye’nin ilk nükleer santralini Mersin Akkuyu’ya yapacak.

**

Ve iste böyle bir dönemde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanligi Türkiye’nin  ekonomik bagimsizliginin yolunun enerji kaynaklarindan yani yeralti zenginliklerinden  geçtigini çok iyi bilen. bakanliginda ona göre rota çizen, Türkiye’nin her bir kösesinde 2 milyon metrekare sondaj yaptirmak için  harekete geçiren Berat Albayrak büyük bir sanstir..

Putin’in geçtigimiz aylarda Istanbul’da yapilan Enerji Zirvesi’nde Bakan Albayrak’in iki ülke arasindaki iliskiler ve enerji ile ilgili yaptigi konusma karsisinda nasil hayranlik duyduguna sahit olmustuk..

Su bir gerçek ki  Bakan Albayrak Enerji Bakanligina göreve geldigi ilk günden bu yana büyük bir hareket getirerek Rusya ile iliskiler boyutunda da  çok önemli bir ivme kazandirmistir..

Söyleyecegimiz su ki   ülkelerin ekonomik bagimsizliklarin enerjiye bagli oldugu gerçegi karsisinda ’Nerede ne varsa çikacak’ diyen  Bakan Albayrak disa karsi tam bagimsiz bir enerji bakanligi icraatlari ile Türkiye’nin önüne daha da açacak yüreklilikte ve karaliktadir..

O nedenle Türkiye’nin  bugünlerde Bati ve ABD karsisinda ‘emir kulu’  olmamak adina  verdigi  ekonomik bagimsizlik savasi vermesi  karsisinda Rusya ile iliskilerini en üst düzeye çikarmasi iki lider   Erdogan ile Putin arasindaki  dostlugun dis dünyayi  rahatsiz etmesi çok dogaldir..

Ama içimizdekileri rahatsiz etmesi anormaldir..

Cumhurbaskani Erdogan’in Rusya ile iliskileri yeniden gelistirmesi Putin ile diyalogunu daha da ileri boyutlara tasimasi tarihsel açidan da dogru planlamadir..

Cumhurbaskani Erdogan’in  Rusya ile Çin’in basini çektigi “Sangay Beslisi’nden biri olabiliriz” sözleri altin vurustur..

Öyle ki   AB ve NATO’yu çildirtmistir!..

Reis  Türkiye’yi diz çöktürmek isteyenlere karsi oyunu artik kuralina göre  oynamaktadir..

O nedenle Türkiye’nin Rusya ile dostlugu çok önemlidir..

Öyle ki..

Erdogan dün, bugün ve yarinlara bakis açisinda tarihsel bir vizyon da ortaya koymaktadir..

Nasil mi?

Mustafa Kemal 1935’te  yaptigi konusmada Rusya Cumhuriyeti eski adi ile SSCB için iliskiler boyutunda bakin neler söylemis..

Iyi okusun Türkiye’nin Rusya ile isbirligini her geçen gün gelistirmesini, Erdogan’in Putin ile çok iyi bir partner olmasini elestirenler..

Bakin Mustafa Kemal ne diyor Rusya için;

“Cumhuriyet’in dis siyasada özenle güttügü amaç arsiulusal barisi korumak ve güven içinde yasamaktir.

Sovyetlerle dostlugumuz, her zamanki gibi, saglamdir ve içtendir. Kara günlerimizden kalan bu dostluk bagini, Türk ulusu unutulmaz degerli bir hatira bilir. Iki memleket arasinda her yönden tegetler, siklasmakta ve genislemektedir. Sovyetler, Cumhuriyetimizin onuncu yilinda, yüksek delegeleri ile, senliklerimizde hazir bulundular.

Devletlerimiz, hükûmetleri ve uluslari ile her firsatta birbirlerine nasil inandiklarini ve ne kadar güvendiklerini bütün dünyaya göstermektedirler. Son günlerde bogazlar meselesini ortaya koydugumuz zaman, Sovyetlerin bizim tezimizdeki dogrulugu ve hakliligi bildirmis olmalari, Türk ulusunda yeniden derin dostluk duygulari uyandirmistir.

Türk – Sovyet dostlugu arsiulusal baris için simdiye kadar yalniz hayir ve fayda getirmistir. Bundan sonra da yalniz hayirli ve faydali olacaktir.”

**

Mustafa Kemal’in ayni duygularini bugün Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan’da yasamaktadir..

15 Temmuz darbe girisimi sonrasi Rusya’nin aninda Türkiye’nin yaninda oldugunu açiklamasi bu duygulari bütünlestirmistir de.

Iste Türkiye ile Rusya, Erdogan ile Putin arasindaki dis dünyayi kiskandiracak iliskilerin her geçen gün büyük dostlukla gelismesinin ne kadar önemli oldugu Mustafa Kemal’in açiklamalarinda da gizlidir..

Türkiye’nin yeniden Rusya ile ortaya koydugu dostluk Mustafa Kemal’inde dedigi gibi bugünde hayirli ve faydalidir..

Bu cografyada Türkiye için Rusya ne kadar önemli ise Rusya içinde Türkiye o kadar önemlidir.

Ve  15 Temmuz’da görülmüstür ki  Türkiye  batiya, ABD’ye karsi bugün ikinci bir Kurtulus savasi vermektedir..

1.Kurtulus savasimizda da Rusya yanimizdaydi. Bakin büyük zaferi ve Cumhuriyeti simgeleyen  Taksim anitinda  iki Rus  General’de vardir.

Biri Rus Ordu’sunun kurucusu olarak bilinen Frunze digeri  Cumhuriyetimizin 10.kurulus kutlamalarina da katilan  Sovyet Ordulari Baskomutani Maresal  Vorosilov’dur.

Neden mi :

Gerek Kurtulus Savasi gerekse Cumhuriyet’in kurulusunda “Bolsevikler”in maddi ve manevi destegine bir nebze tesekkür etmek için o iki generalin heykeli oraya konmustu.

O nedenle bati dünyasinin bugün birbirini çok iyi anlayan, siyaset tarzlari birbirine çok benzeyen, ikisine de ülkelerinin çikar ve menfaatlerini korumak adina bagimsiz bir dürüs gösterdikleri için  çirkince ’Diktatör’  yakistirmalari yapilan  Erdogan ile Putin’in yükselen dostlugu karsisinda  ‘Sultan ile Çar’in birlikteligi korkutuyor’ yakistirmasi yapilmasi çok önemlidir…

Üzerine birde ABD’de halkin hür iradesinin oylari ile  baskan seçilmesi baronlar tarafindan bir türlü  hazmedilemeyen  daha koltuga oturmadan tartismaya açilan  Trump’un  ‘Biz artik ABD olarak  kendi isimize bakalim’ açiklamalarini ekleyin..

Putin ve Erdogan hedefdi..Simdi de entrasan  bir sekilde Trump!.

Bakin..

Rusya Liberal Demokrat Partisi Genel Baskani Vladimir Jirinovski, dünyaya karsi ne söylüyor..

‘Türkler çok parlak bir lider, çok cesur ve basarili bir insan olan Erdogan gibi bir lidere sahip olduklari için çok sanslilar. Suanda dünyada en etkin rol oynayabilecek 3 tane devlet baskani var. Bunlarin arasinda Sayin Erdogan, Sayin Putin ve Sayin Trump var. Dünyayi kendilerine birakalim”.

Çok anlamli degil mi?

O nedenle Türkiye kritik bir süreçten geçerken bir bakima yeni bir kurtulus savasi yasarken Rusya ile dostlugunu dahade gelistirmeli.

Son söz sudur..

Bizi dolarla molarla yikacaklarini düsünenler hayal görüyor..

Üssat Necip Fazil’in çok anlamli  bir sözü var..

Duysunlar;

‘Bizler açliktan karnina tas baglayan peygamberin,doymak bilmelyen ümmetilyiz’

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir