O analar ve Reis

 

O analar ve Reis

Bu vatana evlatlarini feda eden sehit analari için çok söz söylenir, çok sey yazilir, çok sey anlatilir.

Her birinin evlatlarinin ay yildizli tabuta sarili naaslari karsisindaki duygularinin esi benzeri yoktur. Kinali kuzularini son yolculuklarina ugurlarken, akittiklari gözyaslari benzemez hiçbir gözyasina.. O gözyaslari zemzem suyu gibidir..

Bir ana düsünün..

Gencecikken karninda tasidigi çocuguyla birlikte dokuz ayini heyecan içinde geçirir. Ilk tekmeleri ona çok büyük bir haz verir. Ruhunda sevgi firtinalari, sevinç seliyle yüregine dogru coskuyla akar.

Rabbinin ona bahsettigi analik içgüdüsüyle oksar elinde olmadan yavrusunu.. Hayaller kurar; kiz olursa kinali bir gelin, erkek olursa çaki gibi asker olacagini düslerken de hayirlisini diler her zaman.

Bir ana düsünün..

Minicik yavrusunu kucagina almis, gözlerindeki yildiz yildiz sevgilerle ona bakmakta. Ilk emekleyisi, ilk yürüyüsü, ilk anne, baba deyisi, ilk kosmasi, ilk düsmesi, ilk okula gidisi, ilk diploma derken ilklerin heyecaniyla çocuguyla o da büyür sanki yeniden..

Sonra liseyi bitiris. Üniversiteye gidis.. Daha karnindayken esi ile birlikte düsledigi gün kapisina gelir dayanir. Hani o kivancimiz dedigimiz kutlu vatan görevi gelir çatar.

Bir ana düsünün..

Gözyasini içine akitarak, yüregine gami, tasayi yasaklayarak evladiyla gururlanir. Sayili gün nedir ki evlat, vatan senden hizmet bekler diyerek oglunu yüreklendirir.  Bazilari nisan dügün yaparak, bazilari ise ‘Git askerligi yap gel oglum evlendirecegiz seni’ diyerek yollar evladini.

Dua eder.. En önemlisi de Rabbine emanet eder onu. Sonra hasret dolu, asker kokulu mektuplarin yollari gözlenir.  Gögsü de koltuklari da kabarir. Çünkü asker anasidir ya!..

Daglari, yollari engel saymaz.  Onlari mektuplarla sabrederek yikar bir bir… Her mektubu ogludur sanki. Öper, öper, öper! Her telefon çalisi onun yüregini kipir kipir eder, adeta kalbi duracak gibi olur..

Bir ana düsünün.. Içinde yangini andiran bir siziyla uykusu bölünür. Kor düser yüregine.

Sikinti iki el olur, bogazina yapisir ve nefes almasina izin vermez. Döner durur yataginda. Rabbine siginir. Derken sabah olur.. Aile efradina anlatir haleti ruhiyesini.  Saatler geçer ve kapida beliren birkaç askerden biricik evladinin sehadet haberini alir ve yikilmaktan öte yanar, kavrulur!

Ama bagirip çagirmadan vakur bir eleme bürünür. Agitlar yakar.  Gözyasi seline yenik düser gözleri. Elindeki evladinin resmini öper, koklar; yangin dudaklarinda ise ates gülleri açmis halde dayanmaya çalisir.

Kuzusunun körpe bedeni bayraga sarili baba ocagina gelince de yürekleri mengenede ezercesine aci veren; bir o kadar da yücelten su sözler dökülüverir dudaklarindan:  “Ben sehit anasiyim!’’

Bir ana düsünün..

Diline ve gözlerine isyani yasaklamis. “Ben sehit anasiyim!’’ diye gururunun acisindan daha öte oldugunu haykirir. “Sehitler ölmez!’’ diye de evlat acisiyla yanan ana yüregine su serpmeye çalisir. Suyu abi hayat dualari, yavrusunun vatan ugruna, bayrak ugruna milleti ve inanci ugruna sehit olusudur. Bu su, asirlardir akan kutlu bir irmagin suyudur. Bu su buz gibi zemzem akitan nurlu cennet pinarinin suyudur..

***

Iste bu askerimin de, polisimin de anasidir. Türk anasidir.. Iste onlar sehit anasidir..  Yavrularini vatana kurban eden, acilarini kalbine gömen Türk kadinidir..

Daha piril piril delikanli, biyiklari yeni yeni terlemeye baslamis, analarinin kinali kuzulari iken bu vatana armagan ettikleri evlatlarinin yüreklerine kor gibi düsen acilarini düsünün.

Hadi koyun o analarin yerine kendinizi.. O analarin haklari bu vatan topraklarinda asla teslim edilemeyecek kadar sonsuzdur..

Onlar vatandir, bayraktir, millettir, ezandir.. Sehit analari için sözün bittigi cümlelerdir bunlar.. Iste buradan Cumhurbaskanimiz Sayin Recep Tayyip Erdogan’a seslenmek istiyorum.

Sayin Cumhurbaskanim.. Bu ülkede devletimiz tarafindan nice insanlara hak etmis veya etmemis sekilde devlet üstün hizmet ve seref madalyalari verildi.

Ama..

O madalyalarin asil sahipleri bu analardir Sayin Cumhurbaskanim..

Milletin oylari ile ilk kez seçilen bir Cumhurbaskani olarak millete kapilarini açtiginiz Külliye’de o sehit analarinin her birini agirlayip, boyunlarina 9 ay karinlarinda tasidiklari, yetistirip vatana feda ettikleri ogullari adina ‘Devlet Seref Madalyasini’ gururla takin..

Bu ülkede her alanda tarihe not düsen islerin altina imzanizi attiniz.. Gelin tarihe bir kez daha gururla not düsün.. O sehitlerin babasi devlet babadir.. Devlet baba da bu vatani size emanet etti. Yani baba sizsiniz..

Sayin Cumhurbaskanim.. Türk milletinin her ferdi bugün terör ile mücadelede ortaya koydugunuz milli durusa tam destek verirken, hainlere karsi en anlamli cevap da her bir sehit anasinin devlet seref madalyasina layik oldugu kanununu çikartmaniz olacaktir. Ne demis Peygamber Efendimiz.. “Cennet analarin ayaklari altindadir..”

Haydi Reis..

Tarihe bir kez daha gururla not düsün..

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir