Mansur Yavaş, Tayyip Erdoğan ile ne görüşecek?

Dün bir bugün iki Büyükşehir Belediye Meclisinin bir bayramda ilk kez işçilerin ikramiyelerini ödeyememesi Mansur Başkanı zor günlerin beklediğinin işaret fişeği oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan iki kez randevu talep ettiği ama cevap alamadığı iddiaları ise soru işaretlerini ortaya koydu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş için balayı dönemi artık bitti…

Kendisini çok zor günler beklediğini görmek için kahin olmaya gerek yok…

Dün bir bugün iki!

Bu bayram 20 bin belediye işçisinin ikramiyesi büyükşehir belediye tarihinde ilk kez verilemedi.

Neden?

Yavaş Başkan çıktı dedi ki;

“İkramiye ile ilgili belediyemizin bütçesi uygun değildi.

Para yoktu veremedik.”

Peki neden?

Büyükşehrin kaynakları dün ne ise bugün de o değil mi?

Yani Ankara ’yı 23,5 yıl yöneten Melih Gökçek ve ardından göreve gelen Mustafa Tuna döneminden olan bütün gelir kaynakları yine ortada değil mi?

Öte yandan…

31 Mart seçimlerinde verilen “5 yıl içinde 58 km metro” vaadi şimdiden  hayal oldu…

Çünkü metro yapım işinin de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına devretme hazırlığı başladı!..

Bunlar görünen…

Kamuoyuna yansımayan çok farklı iddialar da var!

***

Ankara Büyükşehir Belediyesi önümüzdeki bir iki ay içinde de ne yazık ki işçilerinin maaşlarını ödemekte büyük bir sıkıntı yaşayacağı  iddiası Başkan  Mansur Yavaş’ın çevresi tarafından dahi  seslendirmeye başlanmış bile…

Mansur Yavaş  için en önemli sıkıntı ise yargıya yansıyan dava..

Seçim öncesi Mansur Yavaş hakkında, 600 bin dolarlık senedin tahsili için ihtilafa düştüğü iş insanı Necmettin Kesgin’in şikayeti üzerine, ‘görevi kötüye kullanma’ ve ‘kişilerin huzur ve sükununu bozmak’ suçlarından iddianame düzenlenmiş, iddianame, Ankara Batı 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilmişti..

Yani dava Ankara Ağır Ceza Mahkemesi’nde…

Böyle bir davanın emsallerine bakıldığı zaman  hukuk adamları Mansur Yavaş’ın ceza almamasının mümkün olmadığını, ceza halinde Yavaş’ın başkanlığının tehlikede olduğunu iddia ediyorlar…

Yani sessiz ve derinden Yavaş’ın koltuğu tehlikede!..

Öte yandan Mansur Yavaş’ın çoğunluğu AK Parti’de olan  Büyükşehir Belediye Meclisi’ni istediği gibi yönlendirme ve istediği gibi  kararları tek başına aldırma şansı olmamasıda geriyor kendisini..

Yani Yavaş’ın işi kolay değil..

Üstüne üstelik bırakın AK Parti’ yi Melih Gökçek gibi  23 yıl Ankara’yı yönetmiş neyin ne olduğunu harfiyen bilen bir başkan tarafından takip edilmiş oyup  bunların  etkili sosyal medya hesabından her gün kamuoyu ile paylaşılması da Yavaş’ı psikolojik olarak rahatsız ediyordur…

Gökçek ile mücadele etmek kolay değil!..

Bir söyle bin işitirsin!..

***

Peki ne olacak?

Başkan Mansur Yavaş kendisini bekleyen tehlikeler karşısında  hiç kuşkusuz hamle planları yapıyordur..

Yapmazsa zaten çıkış yolu yok!..

Ankara kulislerinde konuşulan üç  çarpıcı iddiayı da belirtmek isterim

1- Başkan Mansur Yavaş içinde bulunduğu sorunlar karşısında çözüm yolları ararken, iddiaya göre Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan ‘Bize destek ol’ diye görüşmek için iki kez randevu talep etmiş ama bugüne kadar cevap alamamış… 

2- Başkan Mansur Yavaş’ın zorlukları aşamadığını gördüğü an kendisini ve belediyeyi kurtarabilmek yani çıkış yolu bulmak için AK Parti veya MHP’ye geçmek için hamle yapması sürpriz olmayacaktır. (Yavaş’ın CHP orijinli bir başkan olmadığı MHP kökenli ve ülkücü bir kimlik taşıdığını bilmeyen yok)

3-Açılan dava nedeniyle önümüzdeki 6 ay içinde ceza kararı verilebilir. Böyle bir halde Mansur Yavaş’ın başkanlığı düşer. Çoğunluğu AK Partili üyelerin oluşturduğu Büyükşehir Belediye Meclisi kendi içinden başkanını seçerek yola devam eder. Hatta bu konuda Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı’nın ismi şimdiden konuşuluyor. 

***

Peki ne olacak?

Ankara Büyükşehir Belediyesinin nabzını çok iyi tutan bir isim ile konuşuyorum…

Kısa öz ama çarpıcı bir yorum yapıyor.

“Sayın Başkanı  çok zor günler bekliyor. Eğer çözüm bulamazsa 5-6 ay çok zor dayanır. Yarın maaş sıkıntısı yaşamaması mümkün değil. Üzerine bir de mahkeme kararı gelirse  6 aya kalmaz işler tersine dönebilir.Sayın Yavaş koltuğunu bırakma tehlikesini yaşamayı bırakın bırakmak zorunda kalır.Bence bunun gerginliği üzerinde var.”

Peki çıkış  yolu;

“Başkan klasik bir CHP’li değil. İstenseydi AK Parti’den de aday olabilirdi. “Ankara’nın menfaati için yapıyorum” diyerek yarın  AK Parti’ye veya MHP’ye geçmesi gündeme gelirse kimse  şaşırmasın.”

Bazıları diyebilir ki “Bu ne felaket tellallığı!”

Cevabımız net; Görünen köy kılavuz istemiyor…

Eğer iddia edildiği gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mansur Yavaş’ın görüşme talebine olumlu cevap verirse, o görüşmenin Ankara için kilit bir görüşme olacağını söyleyelim…

Peki  Erdoğan randevu verir mi?

Yakın zamanda mümkün değil diye düşünüyorum…

Söyleyeceğim şu ki  Başkan Yavaş’ı büyük bir yalnızlık içinde zor günlerin beklediği aşikar. 

Çünkü Ankara’da görünen o ki  sular erken ısınıyor…

Tek kelime ile yorum yapacak olursam;

Mansur Yavaş  nefes almasının Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bağlı olduğunu çok iyi gördüğü için külliyeye çıkmak istiyor!..

Top Erdoğan’da!.. 

***

Son not olarak  meslektaşlarımız  Beyaz TV muhabirlerine yapılan saldırıyı şiddetle kınadığımı belirtmek istiyorum.

Bu noktada eski Başkan Melih Gökçek’in sosyal medya hesabından bu saldırıyı yapanlarla  Başkan Yavaş’ın ilgili ilişkisi olup olmadığı yönünde  yönelttiği   çarpıcı sorular cevap arıyor!..

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir