Erdogan olmasaydi!…

 

Erdogan olmasaydi!…

Son günlerin en çarpici açiklamasini kim yapti sorusu sorulsa, hiç tartismasiz Genelkurmay Eski Baskani Ilker Basbug’un ismi öne çikacaktir.

Basbug’un, 2 yili askin süredir devam eden Paralel Yapi’yla mücadeleyi degerlendirirken kullandigi cümlelerin her birinin anlami son derece önemliydi.

Hele hele bu cümleleri kuran ismin, bu ülkede Recep Tayyip Erdogan’in basbakanligi döneminde Genelkurmay Baskanligi yapmis, emekli olduktan sonra sözde Ergenekon Terör Örgütü suçlamasi ile cezaevinde yatmis bir isim ise anlami daha da büyüktü..

Hem Cumhurbaskani Erdogan’a destek anlaminda hem de Türkiye’nin yol haritasi için ders gibiydi..

Basbug ne dedi?

***

“Ergenekon ve Balyoz gibi davalar Türk devletine ve Türk Silahli Kuvvetleri’ne yönelik büyük bir komploydu. Sunu açik yüreklilikle itiraf etmeliyim ki, bu mücadeleyi Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan’dan daha iyi ve daha basarili baska kimse yapamazdi. Devletin kilcal damarlarina kadar nüfuz eden ve bugün Türkiye’nin basina bela olan Paralel Yapi, 2007’de harekete geçti ve 2011’de de ilk darbe girisiminde bulundu. 17-25 Aralik yargi darbe girisimi basariya ulassaydi, çok geçmeden Türkiye’nin tipki Iran gibi bir Humeyni’si olacakti.”

***

Ilker Basbug aynen bu sözleri kullanirken bence tarihe not da düstü.

Bu sözleri Ilker Basbug’dan duymak, sanirim bütün siyasi varliklarini Recep Tayyip Erdogan’a borçlu olan AK Partililer  için de  önemli bir ders olsa gerek!..

Türk ordusuna ömrünü vermis, Genelkurmay Baskanligi yapmis,  AK Parti ile uzaktan yakindan iliskisi olmamis  yaptigi açiklamalarinin  bu ülkede  AK Parti muhalif önemli bir kesimce dikkatle izlenen bir ismin bu cümleleri kullanmasi, Türkiye’nin gelecegine Cumhurbaskani Erdogan’in nasil damgasini vurdugunu ve vurmaya devam ettigini resmen belgeler gibiydi..

Yani Basbug, bugün Basbakan da dahil olmak üzere herkesin Paralel Yapi ile mücadelede kaçak gürestigini apaçik sekilde görülürken AK Parti’nin önemli bir kesimi  dahil olmak üzere Cumhurbaskani Erdogan’a en büyük destegi veren isim olmasi çok dikkat çekici..

Sasiranlar olmustur..

Basbug’un, Erdogan’in Paralel Yapi ile  mücadelesine yönelik bu büyük destegi ve hakkini teslim ettigi bu sözleri bence hiç sürpriz degil..

Çünkü Erdogan ve Basbug  paralel mücadelede kavraminda dünden bugüne birbirini tamamladi..

***

Nasil mi?

Bakin tarih 5 Agustos 2012.

Genelkurmay Eski Baskani Ilker Basbug, Ergenekon tutuklu sanigi olarak Silivri’de cezaevinde yatiyor.

O günlerde Basbakan Recep Tayyip Erdogan, Basbug’un ‘Terör örgütü lideri’ gibi gösterilerek tutuklanmasina tepki göstererek su açiklamayi yapiyordu..

“Ilker Pasa’mizla alakali olarak yapilan benzetmeleri ve yakistirmalari ben asla dogru bulmuyorum. Yani bir örgüt elemaniymis, bir örgütün mensubuymus gibi bu tür yaklasimlari kesinlikle çok çirkin buluyorum. Türk Silahli Kuvvetleri’nde Genelkurmay Baskanligi makamina gelmis bir insan için bu tür bir yakistirmanin, bu tür bir benzetmenin dogru olmadigini ve insaf disi oldugunu kesinlikle düsünüyorum.”

Bu açiklamalari cezaevinde okuyan Basbug ise avukati Ilkay Sezer araciligiyla Erdogan’a su sözlerle tesekkür ediyordu..

“Sayin Basbakan Recep Tayyip Erdogan’a 5 Agustos 2012 günü hakkimda yapmis olduklari samimi ve gerçekçi degerlendirmeler için çok tesekkür ederim. Görevimiz geregi olusan mesai arkadasligi birbirimizi oldukça iyi tanima olanagini da beraberinde getirmistir.. Sayin Basbakan, yapmis oldugu bu konusma ile ileri sürülen suçlamalarin ‘Çok çirkin ve insafsiz’ oldugunu da açikça söylemistir.”

***

Iste Recep Tayyip Erdogan ve Ilker Basbug’un Paralel Yapi konusundaki dayanismasi o günlerde böyle baslamisti.

Kivilcim o gün yakilmisti!..

Su bir gerçek ki Basbug’un da altini çizdigi gibi, buna AK Parti iktidarinin büyük bir kesimi de dahil, bugün Paralel Yapi ile mücadele edilirken geri vites yapmayan tek adam Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan..

Basbug’un açiklamalarini bir kez daha iyi okumak gerek. Açiklamalar bir vefa degil, devletin bekasi için devlet adamligi dayanismasi..

Basbug’un böylesine net açiklamalarini ve Erdogan’in hakkinin teslimini ne yazik ki bugüne kadar AK Parti kurmaylari böylesine net bir sekilde yapamadi.

Yüzleri kizarmasi gerekenler var!..

Iktidar  gücünü  kullananlarin  is iktidari koruma mücadelesine geldigi zaman Erdogan’i tek basina biraktiklari asikardir.

Gezi Olaylari,17-25 Aralik tezgahi bunun kanitidir.

Her zorlugun altinda Erdogan milletten aldigi destek ile tek basina kalkti demek abarti olmaz.

***

O nedenle söylenecek su ki..

A’dan Z’ye AK Parti’de  bütün varliklarini Cumhurbaskani Erdogan’a borçlu olan ve borçlu olmaya devam edenler, O’nun kendi  siyasi varliklari için olmazsa olmaz oldugunu çok iyi bilmeliler.

Buna son 14 yilda Türkiye’de istedikleri gibi hüküm süren bürokratlar da, onun sayesinde yazar olarak itibar gören ama bugün ona sözde ayar vermeye çalisan, Ilker Basbug gibi dahi  konusamayan, kendilerini iyi bilen bir takim medya  mensuplari da dahildir!..

Bilmeliler ki..

Erdogan’siz yoklar aslinda!..

14 yildir nerede olursa olsunlar bütün varliklarini ona borçlu olduklarini inkar etme sanslari  yok!

Sunu iyi bilmeliler ki Erdogan  olmasaydi, olmazlardi..

O bugün olmazsa sudan çikmis baliga dönerler..

Mesela soralim..

Erdogan olmasaydi bugün birilerinin sessizce ona karsi cilalatmaya çalistiklari, karsi durus göstertmek için  ugrastiklari  Basbakan Davutoglu olur muydu?

Unutulmasin..

Genel Baskan, Basbakan olmak baska lider olmak hele hele ‘reis ‘ olmak bambaskadir..

***

Isin özü sudur..

Siyasi yasami boyunca üzerine oynanan bütün oyunlari  bozan, kurulan bütün tezgahlari kazasiz belasiz atlatan emin adimlarla yolunda yürüyen Cumhurbaskani Erdogan’a yürüdügü bu kutsal  yolda milletinin destegini kendisinden esirgemeyen Allah ‘Yürü ya kulum’ demektedir.

Yol arkadaslari da bu sayede yürümektedir..

O nedenle vefa..

Yoksa AK Parti’de kimse bulunmaz Hint kumasi degil!..

Çünkü bu ülkede 14 yildir devam eden  tek basina iktidar yolculugunun mimari Cumhurbaskani  Recep Tayyip Erdogan’dan baskasi degil!

O nedenle de Türkiye üzerinde emelleri olanlarin saldirdigi isim Reis!..

Bugünlerde Erdogan’a yapilan saldirilari bir yönüyle Sultan Abdülhamit’e karsi yapilanlara benzetmemekte mümkün olmuyor..

Tarihsel olarak birbirine benzer taraflari var. Yani o tarihte Islam cografyasi üzerindeki hesapta, Osmanli mülkünün parçalanmasi, Ortadogu’nun yeniden sekillenmesiyle ilgili kurulan tezgahlar, son yillarda yapilanlarla önemli benzerlik gösteriyor.

Ortadogu baglaminda Türkiye’ye yeniden biçim ve sekil vermeye çalisan iç ve dis tezgahlar, karsilarindaki en büyük engelin Recep Tayyip Erdogan oldugunu bildikleri için ona saldiriyorlar..

Soralim…

14 yildir girdigi bütün seçimleri kazanmak, alternatifsiz olmak, içeriden disaridan bunca badireleri  egilmeden  kazasiz, belasiz  atlatmak, millete hizmete kesintisiz devam etmek  sizce nedir?

Cevabini  reis veriyor…

‘Her ne yaparsa yapsinlar, unutmayin Allah bizimledir. Millet bizimledir. Milletin hayir duasi bizimledir’

O nedenle  ser odaklarinin  unuttuklarini hatirlatalim..

‘Herkesin bir hesabi var,

Allah’in da bir hesabi var.

Galip olacak olan O’nun hesabidir.’

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir