Berat ve kader

 

Berat ve kader

64. Hükümet’te hiç kuskusuz en dikkat çeken isim Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakani Berat Albayrak oluyor.

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan’in damadi olmasi nedeni ile adinin önüne önce “Cumhurbaskani Erdogan’in damadi” ifadesi ekleniyor.

Bu ifade bir insanin hayat yolculugunda kaderden baska bir sey degil ki aslinda..

Kader aglarini böyle örmüs..

Bu kader, onun bakanlik koltuguna oturmasinin asil sebebi olan basari öyküsünü ortadan kaldirmaz.

O nedenle de bakan olurken basari öyküsünün hiç anilmamasi, kendisine yapilan en büyük haksizlik olsa gerek…

Peki Berat Albayrak Erdogan ailesi içerisinde nasil yer aldi?

Önce babadan baslamak gerek..

O Sadik Albayrak’in oglu,,

Yani baba dostlarinin dünürlükle bulustugu bir ogul Berat Albayrak..

O nedenle Baba-Dünür-Ogula bir portreden bakmak gerekir..

Kimdi baba Sadik Albayrak..

Muhafazakâr ve Islamci çevrenin çok yakindan tanidigi ünlü bir isim.

Gazeteci ve yazar.

Erdogan gibi o da bir Karadenizli.

Erdogan Rize’nin Güneysu Ilçesi’nden, o Trabzon’un Of Ilçesi Yenice Köyü’nden..

Peki Berat Albayrak Erdogan ailesi içerisinde nasil yer aldi? Önce babadan baslamak gerek..

Onun da Erdogan gibi karakterinde Karadeniz’in hirçin dalgalari var..

Onun da Erdogan gibi dogru bildigini söylemekten çekinmeyen cesur bir yapisi var..

O da Erdogan gibi ödün vermedigi hayat felsefesi nedeni ile çok çileler çekmis bir adam.

Albayrak ve Erdogan’in dostluklari nasil pekisti?

Bir arastirma yapmak gerekirdi. 

Ben de öyle yaptim.

Aljazeentürk’deki portreden de faydalandim.

Sadik Albayrak, Istanbul Yüksek Islam Enstitüsü mezunu.

Ögrenciligi sirasinda, Istanbul Sultanahmet Camii kürsü vaizligine tayin edildi. Beyazit, Sehzadebasi, Fatih camilerinde görev yapti. Erdogan bu dönemde Mercan’da onun cuma cemaatine katildi.

Albayrak, Istanbul Müftülügü’ne bagli Seriyye Sicilleri Arsivi’nde 8 yil uzman olarak çalisti.

Ancak gazeteciligi meslek edindi. Kendisine gazeteci diyenlere “Hayir, ben okur-yazarim” cevabi verdigi söylenir.

Günlük yazilari ve eserleri, memurluga aykiri görülerek, 1978’de görevine son verildi.

“Mizan” basligi altindaki günlük yazilarini 1979’dan itibaren Milli Görüs’ün gazetesi olan Milli Gazete’ye tasidi.

Sadece yazilariyla degil, siyaseten de hareketin içinde yer aldi. 1977 yilinda MSP Trabzon milletvekili adayi oldu.

Seçilemedi..

Ayni yil Necip Fazil Kisakürek ile beraber, Iskilipli Atif Efendi’nin bir eseri nedeniyle Istanbul Toplu Basin Mahkemesi’nde yargilandi.

1981’de ise baska bir eseri nedeniyle mahkûm oldu ve yaklasik dokuz ay Silivri Kapali Cezaevi’nde yatti. Ziyaretçileri arasinda Recep Tayyip Erdogan da vardi.

Yazilari nedeniyle 12 Eylül sonrasinda sik sik sikiyönetim, DGM ve Agir Ceza mahkemelerinde hâkim önüne çikti. 1991 ve 1995 seçimlerinde Refah Partisi’nden Istanbul milletvekili adayi oldu.

Peki Berat Albayrak bu yerlere nasil geldi? Bugünkü bakanlik koltuguna gelmesinin basari öyküsü neydi? Öncelikle söylenecek su..

Tayyip Erdogan’in 1994 yilinda Istanbul Büyüksehir Belediye Baskani olmasinin ardindan, 1996’da Sadik Albayrak da kültür danismanligina basladi.

Sonra 1999 seçimlerinde Fazilet Partisi’nden Istanbul milletvekili adayi oldu. Fakat “Tabanin sesinin listelerde gerekli yansimayi bulmamasina bir tepki olarak adayliktan çekildigini” açikladi.

Oglu Berat’in 2004 yilinda Basbakan Erdogan’in kizi Esra Erdogan ile evlenmesinden kisa süre önce Milli Gazete’deki yazilarina son verdi. Yeni Safak Gazetesi’nde yazmaya devam etti ama “Basbakan’in dünürü” olduktan kisa bir süre sonra burada yazmayi da, belediyedeki danismanlik görevini de birakti.

Recep Tayyip Erdogan için ise Sadik Albayrak dünürden önce agabey oldu. Sadik Albayrak’in 50. yazarlik yili adiyla düzenlenen bir etkinlikte Erdogan, Sadik Albayrak’i söyle anlatiyordu..

“Tipki Arif Nihat Asya’nin duasindaki gibi, Rabbim, bizi, ezansiz, susuz, havasiz, vatansiz birakmasin ama en çok da bizi Sadik abi gibi pehlivansiz birakmasin. Bizi cengâversiz birakmasin, yani bizi, ilmiyle, irfaniyla, medeniyet tasavvuruyla, bizatihi kimligiyle ve kisiligiyle yönlendiren gönül insanlarindan, gönül erlerinden, gönül fatihlerinden mahrum birakmasin.”

Erdogan’a göre, Albayrak kendini hem ilme, arastirmaya adamis bir çinar, hem de kendilerinin, Selçuklu ve Osmanli çinariyla irtibatlarini kuran, gönül köprülerini imar eden bir mimar…

Berat Albayrak ise babasi için bir röportajinda sunlari söylüyordu

“Biz hiç baba görmeden büyüdük. Dava, ideal adamiydi. Davasi için hapiste yatti. Derken yasimiz büyüdü. Biz, yasimiz ilerledikçe babamizin ne için mücadele ettigini anladik. Benim çocuklarim da büyüdükleri zaman idrak edecekler.”

***

Peki Berat Albayrak bu yerlere nasil geldi?

Bugünkü bakanlik koltuguna gelmesinin basari öyküsü neydi?

Öncelikle söylenecek su..

Onu bakanlik görevinde sadece Recep Tayyip Erdogan’in damadi olarak görmek, bu koltuga Erdogan’in bir lütfu olarak oturdugunu söylemek büyük haksizlik olur..

Cumhurbaskani Erdogan bir bakanlik koltugunu damadina bir lütuf olarak sunacak bir devlet adami degil!.

Iste asil anlatilmasi gereken mesele de bu..

Bakanlik koltuguna Cumhurbaskani Erdogan’in damadi olarak oturdu denilen bu genç adamin geçmisine bakildigi ve arastirma yapildigi zaman kendisini en güzel sekilde yetistirdigi gerçegi ortaya çikmaktadir.

O Bakanlik koltuguna Bestepe’den düsmedi..

Cumhurbaskani Erdogan vesile olup bir basari öyküsünün önünü açti denilse en dogrusu olur..

Bu  bir alin yazisi..

Bakan Berat Albayrak’in  basari öyküsünün kilometre taslarina gelecek olursak..

Cumhurbaskani Erdogan bir bakanlik koltugunu damadina bir lütuf olarak sunacak bir devlet adami degil!.

Sadik Albayrak’in iki erkek çocugundan küçügü. Istanbul Fatih’te dogdu, büyüdü. Kendi ifadesiyle “Fatih Sultan Mehmet’in dizinin dibinde yetisti.”

Üniversite tercih listesinden Bogaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nü son anda silerek Istanbul Üniversitesi Ingilizce Isletme Bölümü’nü yazdi. Bu olayi bir söylesisinde  hayatinin dönüm noktasi olarak tanimlarken “Sosyolog olamadim belki ama Allah bana sosyolog bir es nasip etti” diyerek Cumhurbaskani Erdogan’in kizi Esra Albayrak’in sosyolog kimligini öne çikariyor..

Bakan Albayrak Istanbul Üniversitesi Ingilizce Isletme Fakültesi’ni bitirdikten sonra ver elini ABD diyerek New York Pace Üniversitesi Lubin School of Business’ta yüksek lisans egitimi aldi.

Yani yerinde durmadi..

Basari öyküsünü yazmak için kilometre taslarini dösemeye devam etti.

Sonra Finans ve Bankacilik alaninda doktora yapti.

Doktorluk unvanini “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarinin Finansmani” üzerine hazirladigi tezle tamamladi.

1996 yilinda is hayatina adim attigi halde 2001 yilinda istifa ederek Amerika’ya doktora yapmaya gidisini de kariyeri açisindan “Bu iki olay yasamimin dönüm noktasi sayilabilir. Kadere iman etmis biriyim ve kendimi sefere çikmis olarak tanimliyorum” diyerek önemli bir dönemeç olarak nitelendiriyordu..

2004 yilinda Cumhurbaskani Erdogan Basbakan iken tanistigi büyük kizi Esra Erdogan (Albayrak) ile evlendi.

Sonra Çalik Holding’in ABD’deki ofisinde ekonomi danismanligi yapti.

O dönemde Levis, Tommy Hillfiger gibi ünlü jean firmalarina kumas üreten holdinge, ekonomik krizde aldirdigi kararlarla kâr ettirerek göz doldurdu.

Sonra Türkiye’ye döndü..

Agabeyi Serhat Albayrak’in da genel müdür oldugu Çalik Holding’de çalismaya basladi. Agabeyinin Agustos 2006’da Star Gazetesi Genel Müdürlügü’ne geçmesiyle, ondan bosalan makama vekâleten atandi. Asaleten atandiginda 29 yasindaydi.. 

Babasi Sadik Albayrak oglunun görevi için o dönemde söyle diyordu..

“Ben sikiyönetim döneminde cezaevine girdigimde Serhat 9, Berat 4 yasindaydi. 1990’li yillara kadar sürekli mahkemelerdeydim. 100 yilla yargilanmistim. Bu sartlar altinda büyüdüler ve simdi bir baba olarak çocuklarimin basarilari nedeniyle çok övünçlüyüm.”

Berat Albayrak, 2013 yili sonunda Çalik Holding’den ayrildi. Abisinin üst düzey yöneticilik yaptigi Sabah Gazetesi’nde köse yazarligina devam etti.

Ama yine durmadi..

Çünkü  genlerinde daha iyisi vardi..

Marmara Üniversitesi’nde Bankacilik ve Finans alaninda ders verdi.

Sonra ‘Ver elini siyaset’ dedi..

Siyasetin içinden gelmis bir babanin, siyasette tarih yazmis bir kayinpederin oglu, damadi olmak bir yana kendine duydugu büyük güven ve kendinde görülen  isikla  bu ülkeye hizmet vermesi için Meclis’in yolunu tutmasi gerekiyordu.

Erdogan ailesinin siyasi yasamlarinin yarinlarinda  bayragi tasiyacak bir genç, bir idealist adamin siyaset  sahnesine çikmasi gerekiyordu..

Çünkü O, o  isigi verdi..

Ve o yetenek o azim kendisinde  göründü..

7 Haziran ve 1 Kasim seçimlerinde AK Parti’den Istanbul Milletvekili seçildi.Sonra AK Parti 5. Olagan Genel Kurulu’nda da partinin MKYK Üyesi olarak kollari sivadi..

Sonra..

64. Hükümet’e de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakani olarak atandi..

Bakan olarak atanmadan önce danisman sifatiyla da bir süredir Cumhurbaskani Erdogan’in yaninda çalisti. Erdogan’in Dünya Bankasi Baskani ile yaptigi görüsmede hemen yaninda, diger ekonomi danismanlari ile birlikte yer aldi.

Yine Erdogan’in 15 Kasim’da G-20 zirvesinde Obama ile yaptigi görüsmede yer alan heyette de yine o vardi.

***


Erdogan ailesinin siyasi yasamlarinin yarinlarinda bayragi tasiyacak bir genç, bir idealist adamin siyaset sahnesine çikmasi gerekiyordu..

Bakan Berat Albayrak için söylenecek su ki kendini  en iyi sekilde bugünlere hazirladi. Sirf Cumhurbaskani Erdogan’in damadi oldugu için o koltuga oturtuldu demek ona yapilacak en büyük haksizlik olacaktir..

O aldigi ekonomi egitimi, is adami kimligi, üniversitedeki hocaliginin ardindan simdi bir genç siyaset ve devlet adami olarak bakanligi ile adindan söz ettirerek ülkesine hizmet etmek istiyor..

Bunu da basaracaktir..

Çok güzel bir söz vardir..

“Ayinesi istir kisinin lafa bakilmaz” diye..

Berat Albayrak için söylenecek en dogru söz bu olacak, bakanlik koltugunda tasidigi ismin anlaminin da karsiligini verecektir..

Neydi Berat:

‘Osmanli’da bir kimseye verilen nisan, rütbe’

Cumhurbaskani Erdogan’in ailesinden  siyaset sahnesinde hizmet adami olarak yer almasinin önünü açtigi genç, idealist yürekli çaliskan bir Karadenizli olarak Berat Albayrak o rütbeyi o nisani alacaktir..

O nedenle Berat Albayrak’in  Cumhurbaskani Erdogan’in damadi olarak bugün bakanlik koltugunda oturmasi bir alinyazisidir bir kaderdir..

Hiçbir sey tesadüf degildir..

***

Bakin..

Bir zamanlar bu ülkede bir takim çevreler tarafindan  ‘Muhtar bile  seçilemez’ denilen Recep Tayyip Erdogan’in   tek basina kurdugu  AK Parti ile girdigi bütün seçimleri açik ara fark ile kazanmasi, en kritik  en zor anlarda bütün zorluklari tek basina  asabilmesi, Basbakanlik koltugundan tek basina  halkin seçtigi ilk  Cumhurbaskani olarak adini tarihe yazdirmasi,  Türkiye’nin son 14 yilina  yaptigi hizmetlerle damgasini vurmasi,  ve bu cografyada  mazlumlarin gür sesi olarak anilmasi hem kendi hem de ülkesi adina  bir kaderdir bir alin yazisidir.

Neydi Islam da kader vurgusu..

‘Ezelden ebede kadar ve meydana gelecek bütün hadiselerin katinda bilinmesi ve takdir edilmesi’

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir